PREMIERA RAPORTU

Joint Action for Ukraine:
A Comprehensive Report on Ukraine’s Humanitarian, Social, and Economic Needs

SZCZYT WORLD FOR UKRAINE 2022 

Rzeszów-Jasionka, 7-9.12.2022 

Bezprecedensowe w Europie wydarzenie o charakterze humanitarnym, zgromadziło w G2A Arena w Rzeszowie-Jasionce ponad 1500 uczestników z wielu krajów świata. Szczyt W4UA połączył siły kilkuset podmiotów i instytucji, które realizują działania humanitarne na rzecz Ukrainy.   

Wśród patronów i uczestników szczytu znalazły się między innymi: Polska Akcja Humanitarna, Global Empowerment Mission, Americares, Hope Worldwide, Community Organised Relief Effort, International Medical Corps, Maltańska Służba Medyczna. 

Głos zabierali: wiceminister gospodarki Ukrainy Oleksandr Hryban, wiceminister obrony Ukrainy Hanna Maliar, merowie ukraińskich miast, między innymi Czernichowa Władysław Atroszenko  i Mikołajewa Ołeksandr Sienkiewicz (również liczni przedstawiciele 36 mniejszych ośrodków i wsi), wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, przedstawiciel kongresu władzy lokalnych Rady Europy Leendert Verbeek, były ambasador Ukrainy w Polsce (aktualnie doradca MSZ Ukrainy) Andrij Deszczyca, kierownik działu Southeast Europe and Eastern Neighbourhood (ECHO.DDG.C.2) Komisji Europejskiej Juha Auvinen, starszy doradca Departamentu Stanu USA ds. zbrodni wojennych i odpowiedzialności na Ukrainie David Schlaefer, Brock Bierman z Agencji Stanów Zjednoczonych ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID), dyrektor Instytutu Pileckiego  i Centrum Lemkina prof. Magdalena Gawin, prezes Polskiej Akcji Humanitarnej, europosłanka Joanna Ochojska.

GŁOS ZABIERALI:

  • wiceminister gospodarki Ukrainy Oleksandr Hryban
  • wiceminister obrony Ukrainy Hanna Maliar
  • merowie ukraińskich miast, między innymi Czernichowa Władysław Atroszenko  i Mikołajewa Ołeksandr Sienkiewicz 
  • liczni przedstawiciele 36 mniejszych ośrodków i wsi Ukrainy 
  • wojewoda podkarpacki Ewa Leniart
  • przedstawiciel kongresu władzy lokalnych Rady Europy Leendert Verbeek
  • były ambasador Ukrainy w Polsce (aktualnie doradca MSZ Ukrainy) Andrij Deszczyca, kierownik działu Southeast Europe and Eastern Neighbourhood (ECHO.DDG.C.2) Komisji Europejskiej Juha Auvinen
  • starszy doradca Departamentu Stanu USA ds. zbrodni wojennych i odpowiedzialności na Ukrainie David Schlaefer
  • Brock Bierman z Agencji Stanów Zjednoczonych ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID), dyrektor Instytutu Pileckiego  i Centrum Lemkina prof. Magdalena Gawin
  • prezes Polskiej Akcji Humanitarnej, europosłanka Joanna Ochojska

…i wielu innych wybitnych prelegentów zaangażowanych w różne formy pomocy dla Ukrainy.   

SZCZYT W LICZBACH

uczestników

paneli dyskusyjnych

patronatów honorowych

dziennikarzy

panelistów

wydarzeń specjalnych

partnerów wydarzenia

patronatów medialnych

ŚCIEŻKI TEMATYCZNE

Pomoc humanitarna
Ożywienie gospodarki
Światowe bezpieczeństwo żywnościowe
Odbudowa obszarów miejskich i infrastruktury                        
Zdrowie i dobrobyt rodzin
Bezpieczeństwo i sprawiedliwość transformacyjna 

KONRAD FIJOŁEK
Prezydent Miasta Rzeszowa

Ukraińcy nie chcą kraju tylko odbudowanego, chcą skorzystać z doświadczeń innych, zbudować Ukrainę jako supernowoczesny kraj. Jest ku temu determinacja, pracowitość, odwaga, którą symbolizują słowa: „W Chersoniu nie mamy wody, ciepła, prądu i czasem jedzenia ale za to nie mamy Rosjan.” Dlatego to musi się udać.

LEENDERT VERBEEK
Przewodniczący Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy

Zdecydowanie zapewniamy o naszym wsparciu w nadchodzących latach w ramach planu działania Rady Europy na rzecz oporu, odbudowy i odrodzenia Ukrainy. Wiele pozostaje do zrobienia z Ukrainą i dla Ukrainy, gdzie mamy możliwość działania i dokonania zmian. Pracując razem sprawimy, że nasz kontynent będzie silniejszy.

RAPORT W4UA

Przekrojowe opracowanie pt. Wspólnie dla Ukrainy: Kompleksowy raport o potrzebach humanitarnych, społecznych i ekonomicznych, stanowi podsumowanie szczytu World for Ukraine. 

Publikacja w języku angielskim skierowana jest do społeczności międzynarodowej zaangażowanej w pomoc Ukrainie. Raport zawiera kluczowe zalecenia dla firm, rządów, samorządów i organizacji humanitarnych w związku z ich bieżącymi wysiłkami na rzecz wspierania Ukrainy i Ukraińców. Tematy poruszone w raporcie obejmują rekonstrukcję gospodarki, odbudowę miast i infrastruktury, kryzys żywnościowy, optymalizację transportu, dostarczanie pomocy humanitarnej do najbardziej potrzebujących, edukację, ochronę zdrowia (w tym opiekę psychologiczną) oraz tematykę partnerstw samorządowych. Raport stanowi pierwsze kompleksowe kompendium wiedzy obejmujące różne aspekty funkcjonowania państwa będącego ofiarą agresji zbrojnej w XXI wieku w Europie. 

ANDRIJ DESZCZYCA
Doradca MSZ Ukrainy, były ambasador Ukrainy w Polsce

Potrzebujemy waszego wsparcia, ponieważ tak wiele krajów już wspiera Ukrainę i wierzy w Ukrainę, że jeśli my przegramy – to znaczy, że wy przegracie tę wojnę. (…) Potrzebujemy w tej chwili broni, ale potrzebujemy też waszej pomocy humanitarnej, potrzebujemy waszego wsparcia w odbudowie Ukrainy. Jestem absolutnie przekonany, że tylko zjednoczeni wygramy tę wojnę i ustanowimy pokój i bezpieczeństwo w naszym regionie.

OLEG KUTS
Charge d’affaires Ambasady Ukrainy w Polsce

Polska jest liderem w dostarczaniu wsparcia dla Ukrainy, który dał przykład i zainspirował cały świat, ponieważ teraz cały świat jest świadkiem wspólnej determinacji Polski i Ukrainy, które razem walczą o lepsze jutro dla naszych dzieci, dla naszej wolności. 

W4UA POD PATRONATEM MINISTERSTW UKRAINY

Szczyt World for Ukraine 2022 odbył się pod patronatami ukraińskiego ministerstwa zdrowia, spraw zagranicznych, obrony, ekonomii oraz Miasta Lwowa

Patronat ukraińskiego ministerstwa ekonomii
Patronat ukraińskiego ministerstwa spraw zagranicznych
Patronat ukraińskiego ministerstwa zdrowia

OLEKSANDR HRYBAN
Wiceminister gospodarki Ukrainy

Gospodarka ukraińska cierpi, ponieważ wyjeżdżają najlepsi ludzie, najbardziej wykwalifikowani. Wyjechało wiele wykwalifikowanych kobiet, które były motorem napędowym wielu branż, więc jest to duży problem. I to jest wielka szansa dla nas, aby udowodnić, że dbamy o nich i stworzyć warunki, dzięki którym możemy ich sprowadzić z powrotem.

HANNA MALIAR
Wiceminister obrony Ukrainy

To co Rosja robi na Ukrainie – to jest precedens i to jest sygnał dla innych, którzy mogą mieć podobne ambicje, że dopuszczalne jest wejście do innego kraju i uniknięcie odpowiedzialności. To jest naprawdę ważne, żebyśmy wszyscy razem współpracowali i znaleźli mechanizm przyspieszenia (…) procedur międzynarodowych (…) żebyśmy mieli pewność, że władze polityczne i wojskowe Rosji zostaną pociągnięte do odpowiedzialności.

MICHAEL CAPPONI
Założyciel i prezes Global Empowerment Mission

Naszą dewizą jest dostarczenie największej ilości pomocy największej ilości ludzi za najmniejsze pieniądze i w jak najkrótszym czasie. Jestem wdzięczny Fundacji W4UA za możliwość budowania trwałych relacji poprzez ich niesamowite konferencje. Nawiązane relacje są bezcenne i pozwoliły one Global Empowerment Mission na efektywne zwiększenie skali naszych działań pomocowych na Ukrainie.

RICHARD BRANSON
Założyciel Virgin Group

Jestem wdzięczny liderom biznesu Polski i Ukrainy za to co robicie. Chciałbym podziękować za tę wspaniałą pracę, którą wykonujecie. Ta wojna jest wojną świata, musimy współpracować, działać razem. Działamy każdego dnia. Zachęcam, aby wspierać inicjatywy pomocowe. Chciałbym podziękować wszystkim Polakom, którzy przyjęli uchodźców jesteście niezwykłym krajem. 

MATCHMAKING W4UA

– ŁĄCZYMY DLA UKRAINY / CONNECTING FOR UKRAINE

Podczas szczytu World For Ukraine zostało przedstawionych pięć projektów pomocowych w ramach programu matchmakingu W4UA, które pozyskały realne wsparcie. 

  1. UNBROKEN to Narodowe Centrum Rehabilitacyjne poświęcone weteranom i ofiarom wojny, działające we Lwowie. Specjalizuje się w protetyce kończyn i rehabilitacji.
    Dotacja od Fundacji World For Ukraine pozwoliła na ufundowanie nowoczesnej protezy dla Centrum Unbroken.
  2. Program Miasta Kopyczyńce (obwód tarnopolski) obejmuje wsparciem osoby dotknięte utratą pracy.
    Darowizna od Fundacji W4UA została wykorzystana przez urząd miasta na remont biur, w których będzie się mieściło Centrum Wspierania Zatrudnienia. Remont zakończył się pod koniec stycznia 2023 roku. Do darowizny W4UAF przyłączyło się miasto Brugia (Belgia), które przekazało sprzęt komputerowy. Wyniki projektu można zobaczyć tutaj: www.shorturl.at/eqEM5
    Dodatkowe zdjęcia są również dostępne tutaj: https://drive.google.com/drive/folders/1dRBqWGuK5n16j6-JmQIS8QPE-89klrKP 
  1. Modularny system ogrzewania dla Miasta Mikołajów – zakup i instalacja 2 modułowych urządzeń o mocy 1 MW każde. Instalacja takich modułowych kotłów umożliwi zapewnienie dostaw ciepła dla około 50 000 osób.
    Darowizna od Fundacji W4UA pozwoliła na zakup modularnych bojlerów.
  2. Projekt CORE – przeciwlotnicze schrony dla szkół w regionach Czernihowa i Kijowa, wyposażone w sprzęt do prowadzenia zajęć online. Schrony mają zagwarantować bezpieczeństwo dzieci oraz jednocześnie ciągłość nauczania.
    Wsparcie od Fundacji W4UA zostało wykorzystane na zakup odpowiednich materiałów i sprzętu szkolnego, takich jak drukarki, książki i inne artykuły sportowe, które będą stanowić wyposażenie szkolnych schronów przeciwlotniczych.

Centrum Informacyjne CORE Response dla osób wewnętrznie przesiedlonych przybywających do regionu Krzywy Róg. Centrum zapewnia pomoc prawną, udziela informacji na temat możliwości uzyskania pomocy lub zatrudnienia oraz koordynuje działania humanitarne.
Dotacja Fundacji World For Ukraine pozwoliła na zakup sprzętu komputerowego dla Centrum.

08.12.2022. W4UA / CWK G2A Arena Fot. Grzegorz Bukala
08.12.2022. W4UA / CWK G2A Arena Fot. Grzegorz Bukala
08.12.2022. W4UA / CWK G2A Arena Fot. Grzegorz Bukala

ANDRIJ SADOWY
Mer Miasta Lwowa

Tak, jesteśmy bombardowani. Tak, spędzamy dużo czasu w schronach. Ale myślimy o przyszłości. Połowa głowy każdego burmistrza (na Ukrainie) koncentruje się na obecnej sytuacji ale druga połowa już myśli o przyszłości. A więc zapraszamy do współpracy. Nie bójmy się i wygrajmy!Andrij Sadovyi, Burmistrz Miasta Lwowa.  

DMYTRO KLETS
Starszy Manager Projektu, Zespół Wspierania Reform Ministerstwa Infrastruktury Ukrainy

Ukraina jest teraz tarczą Europy ale płacimy za to wysoką cenę. Nawet jeżeli Rosja zatrzyma wojnę jutro, potrzebujemy co najmniej dwa lata na odtworzenie infrastruktury. Potrzebujemy do tego pomocy naszych partnerów.

BROCK BIERMAN
Agencja Stanów Zjednoczonych

ds. Rozwoju Międzynarodowego na Europę i Eurazję
Prezes Fundacji Ukraine Friends

Musimy zrobić wszystko co możemy aby ocalić każde pojedyncze życie. Ale nigdy nie będzie dość zasobów aby zaspokoić potrzeby, które są na Ukrainie. Musimy zrobić wszystko aby współpracować w celu odpowiedzi na te potrzeby. To co sie dzieje we wschodniej Ukrainie jest zbrodnią, zrobimy wszystko co w naszej mocy aby odpowiedzieć na każdą pojedynczą potrzebę jaka się pojawi.

DAVID SCHLAEFER
Specjalny doradca ds. zbrodni wojennych i okrucieństw na Ukrainie, Biuro ds. globalnego wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych Departamentu Stanu USA

Rosyjska inwazja na pełną skalę na Ukrainę spowodowała bezprecedensową w skali świata liczbę inicjatyw związanych z odpowiedzialnością. Z naszej perspektywy, nadrzędnym priorytetem jest to, aby sprawcy zbrodni na Ukrainie zostali pociągnięci do odpowiedzialności za swoje działania i nie mogli łamać norm międzynarodowych, bezkarnie siać spustoszeń i zniszczeń.

REKOMENDACJE

Z RAPORTU W4UA

Wybrane rekomendacje z Raportu W4UA: 

  • Działanie w sieci, razem z innymi organizacjami i władzami,  pozwala uniknąć dublowania działań, oszczędza zasoby, pozwala pomóc większej liczbie osób w krótszym czasie. 
  • Partnerstwo ze społecznościami lokalnymi, zwłaszcza gminami, jest kluczowe w szybko zmieniającym się otoczeniu wojennym. Samorządy najlepiej wiedzą, czego potrzebują tu i teraz.
  • Utrzymanie przejrzystości w alokacji środków poprzez regularne publiczne raporty na temat wydatkowania środków wzmacnia zaufanie oraz relacje z darczyńcami i partnerami, promując dobre praktyki wśród organizacji humanitarnych.
  • Pomoc gotówkowa może być traktowana priorytetowo w obszarach, w których można łatwo kupić produkty. 
  • Wsparcie dla krytycznych potrzeb ukraińskiego sektora medycznego obejmuje naprawę uszkodzonej infrastruktury, zakup ambulansów, sprzętu medycznego, zapewnienie szkoleń dla personelu medycznego a także położenie nacisku na pomoc psychologiczną zarówno dla ofiar wojny jak i dla osób zaangażowanych w pomoc.
  • Zapewnienie ulg podatkowych i dotacji dla firm zagranicznych, które chcą zastąpić produkty importowane z Rosji i Białorusi. Ma to na celu ułatwienie integracji rynkowej Ukrainy z regionalnym łańcuchem wartości.
  • Zmniejszenie biurokracji i usprawnienie procedur celnych w zakresie transgranicznego transportu towarów i pomocy. Przyniesie to korzyści organizacjom poprzez zmniejszenie opóźnień i zwiększenie efektywności w dostarczaniu pomocy. 
  • Dostosowanie standardów i wymogów edukacyjnych w celu ułatwienia dzieciom-uchodźcom powrotu na Ukrainę. Współpraca z zagranicznymi rządami w celu stworzenia ukraińskich szkół za granicą. Wyeliminowanie obciążenia dzieci, które muszą poruszać się po dwóch systemach edukacyjnych jednocześnie.
  • Usprawnienie procedur adopcyjnych dla sierot. Ulepszyć krajowe prawo i procedury adopcyjne, aby ułatwić sierotom adopcję do zdrowych i opiekuńczych rodzin, zwłaszcza w czasie wojny. Może to również obejmować uproszczenie procedur adopcji przez rodziny zagraniczne.
  • Wzmocnienie działania organów ścigania w zakresie przeciwdziałania handlowi ludźmi i podniesienie świadomości społecznej na temat tego powszechnego problemu.
  • Dostrzeganie specyficznych potrzeb i problemów ukraińskich kobiet, w tym tych, które wstąpiły do wojska. 
  • Wspomaganie sektora rolnego Ukrainy poprzez udzielanie rolnikom bezpośredniej pomocy w postaci maszyn, nasion i wsparcia finansowego. Wspieranie modernizacji rolnictwa.
  • Uproszczenie i ujednolicenie procedur celnych dla towarów odprawianych do i z Ukrainy.
  • Pomoc ukraińskim firmom w wejściu na rynek międzynarodowy poprzez ułatwioną certyfikację oraz ustanowienie jasnych i szczegółowych przepisów dla ukraińskich firm za granicą. 
  • Wspieranie ukraińskich startupów i weryfikację ukraińskich dyplomów w celu zwiększenia możliwości zatrudnienia dla ukraińskich pracowników.
08.12.2022. W4UA / CWK G2A Arena Fot. Grzegorz Bukala
09.12.2022. W4UA / CWK G2A Arena Fot. Grzegorz Bukala
  • Zmniejszenie barier językowych w celu ułatwienia integracji uchodźców w krajach przyjmujących. Oferowanie bezpłatnych lekcji języka kraju przyjmującego dla ukraińskich dzieci i dorosłych oraz lekcji języka ukraińskiego dla nauczycieli i urzędników pracujących z Ukraińcami.
  • Utworzenie i utrzymanie długoterminowych partnerstw miejskich jest kluczowym mechanizmem przyciągania inwestycji zagranicznych, zaspokajania krytycznych potrzeb humanitarnych i wspierania projektów odbudowy. Długoterminowe partnerstwa powinny być kontynuowane w okresie powojennym. 
  • Odbudowa infrastruktury powinna się wiązać z daleko idącą modernizacją. Inteligentne planowanie obszarów miejskich i wdrażanie innowacyjnych technologii stanowi szansę dla lepszej przyszłości Ukrainek i Ukraińców. 
  • Odbudowa zniszczonych budynków powinna mieć pierwszeństwo przez tymczasowymi rozwiązaniami modułowymi. Drobne naprawy, takie jak wymiana okien czy naprawa systemów grzewczych i wentylacyjnych często wystarczają do zapewnienia odpowiednich warunków życia osobom przesiedlonym.
  • Należy poświęcać szczególną uwagę dzieciom, na przykład poprzez organizację zajęć, pokazów filmów, bezpłatnych wizyt w muzeach, itp. 
  • Należy priorytetowo traktować import produktów z Ukrainy w stosunku do produktów z Rosji i Białorusi. W szczególności produkty rolne, sprzęt, maszyny dla budownictwa i przemysłu drzewnego są łatwo zastępowalne przez produkcję ukraińską. Ulgi podatkowe i dotacje od rządu ukraińskiego mogą przyczynić się do uczynienia tych produktów konkurencyjnymi.
  • Sprzęt rehabilitacyjny, generatory ciepła, systemy oczyszczania wody oraz materiały i narzędzia naprawcze to towary generujące istotny popyt na Ukrainie. 
  • Przekazując dary i pomoc humanitarną, kluczowa jest współpraca z wiarygodnymi organizacjami pomocy humanitarnej. Należy skoncentrować się na planowaniu długoterminowym i skupienie się na konkretnym obszarze, aby zapewnić lokalne wsparcie. 
  • Firmy powinny stwarzać możliwości zatrudnienia dla Ukraińców a także inicjować specjalne inicjatywy wspierające kobiety, takie jak programy edukacyjne, które pozwalają im zdobyć nowe umiejętności na rynku pracy lub przestrzenie coworkingowe z możliwością zapewnienia opieki nad dziećmi.
  • Należy rozwijać inkluzywną politykę zatrudnienia, marketingu i rynku w ramach inicjatyw społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR). Obejmuje to wprowadzenie programów wspierających ukraińskich pracowników (np. wsparcie psychologiczne, programy relokacji) oraz dostosowanie swoich produktów i przestrzeni do warunków ukraińskich uchodźców.

BAZA NGO’S

ŁĄCZYMY DLA UKRAINY

Byli razem z nami podczas szczytu World for Ukraine w Rzeszowie-Jasionce, 7-9.12.2022 

DZIAŁAJMY!

Zgłoś nam potrzebę / projekt lub zapytaj o potrzeby Ukrainy. Jesteśmy po to aby łączyć. 


    Oferuję pomoc Ukryj formularz


      Potrzebuję wsparcia Ukryj formularz

      PLANY W4UA NA 2023

      WASZYNGTON – MAJ 2023
      SPOTKANIE Z PRZYJACIÓŁMI UKRAINY POŚWIĘCONE AKTUALNEJ SYTUACJI NA UKRAINIE

      WARSZAWA – MAJ 2023
      PRZYSZŁOŚĆ WOJNY INFORMACYJNEJ. RAPORT IMPACT

      GDAŃSK – CZERWIEC 2023
      KONFERENCJA. UKRAIŃSKI SEKTOR IT W POLSCE 

      RZESZÓW WRZESIEŃ 2023
      WORLD FOR UKRAINE SUMMIT 2023 (G2A Arena)

      Newsletter – BĄDŹ NA BIEŻĄCO

      Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z ważnymi aktualizacjami na temat Szczytu W4UA, zostaw nam swój adres e-mail: